Sagem myX-8 - recenzija

Izgled je bitan

Razlog zbog čega smo pomislili da se radi o smartphone-u su veličina zaslona i dimenzije samog uređaja koje su poprilično velike za "običan" telefon. Dizajnu telefona poklonjena je velika pozornost, a dizajnirao ga je dizajnerski studio ora-ito i to vrlo uspješno. Glanc bijela boja i metalni dijelovi se odlično uklapaju. Tipke su široke i vrlo spretne za korištenje, kao i joystick koji je možda mogao biti i malo veći.

Zaslon

Zasigurno najbolji dio ovog telefona je njegov zaslon. Rezolucija zaslona je 240х320 piksela (QVGA), kakvu često nalazimo i na PDA uređajima čiji zasloni su fizički puno veći. Dodamo li tome i mogućnost prikaza 262 tisuće boja jasno je da se radi o zaslonu sa najboljom slikom trenutno na tržištu. Jedan pogled na zaslon dovoljan je da izazove WOW efekt i kod prosječnih korisnika. Jedna stvar doduše malo kvari čitav doživljaj, a to je nešto slabija vidljivost na suncu. Pregledavanje fotografija i video klipova na takvom zaslonu pravi je užitak, a da dojam ne bi bio umanjen Sagemovci su se pobrinuli ugradnjom 1.3 megapikselne kamere koja svoj posao odrađuje jako dobro. Fotografije snimljene po danu ne razlikuju se previše od konkurencije, no zato pri snimanju po mraku Sagem briljira.

Najveća zasluga pri tome ide ugrađenom LED svijetlu koje omogućuje snimanje i u mrklom mraku, jedini artefakt koji ćete primijetiti je dosta svjetliji središnji dio slike koji je i najjače osvijetljen. Za svaku pohvalu je i mogućnost odabira automatskog uključivanja svjetla između nekoliko preddefiniranih modova snimanja. Prilikom snimanja video zapisa (snima se i zvuk!) nije moguće uključiti "rasvjetu". Pristupiti postavkama za odabir veličine fotografija, njihove kvalitete, zvuka okidanja i sl. nakon uključivanja kamere nije moguće. Potrebno je potražiti "Settings" izbornik u opcijama telefona. Nelogična je pomalo i tipka s bočne strane koja služi za okidanje fotografija, no u stanju čekanja nema nikakvu funkciju.

Multimedija

Kao i svaki pravi poslovni telefon tako je i myX-8 opremljen infracrvenim portom i podrškom za Bluetooth. U ponudi ćete vjerojatno pronaći i kabel za spajanje s računalom, no IrDA i Bluetooth su možda malo sporije, ali puno spretnije rješenje. Glavni razlog spajanja s računalom će vjerojatno biti sinkronizacija podataka te prebacivanje muzike, fotografija i video klipova pošto Java aplikacije u telefon možete ubaciti samo putem interneta koristeći WAP preglednik. Riječ muzika u prošloj rečenici ne odnosi se samo na melodije zvona nego i na običnu muziku u MP3 ili AAC formatu (dotične je moguće postaviti i za melodije zvona). Zvuk je solidan, no voljeli bi da smo imali priliku poslušati ga i sa slušalicama. Kapacitet memorije telefona je 40MB, a stvar spašava utor za miniSD kartice koji se nalazi ispod poklopca, a kartice je moguće mijenjati i bez gašenja telefona. Za njihovo korištenje sa računalom bit će vam potreban i vanjski čitač.

Logika izbornika je naslijeđena sa starijih Sagemovih telefona, jedino su ikone puno ljepše – trebalo je pokazati zaslon u svoj njegovoj raskoši. Ulaskom u izbornik dočekat će vas 12 glavnih opcija koje osim joystickom možete odabrati i pritiskom na odgovarajuću tipku numeričke tipkovnice. Ovi prečaci rade samo u prvom nivou izbornika, nakon odabira "glavne opcije" morat ćete se poslužiti joystickom. U izborniku s aplikacijama nalaze se već uobičajene funkcije kao što su alarm , štoperica, ToDo lista, kalkulator i konverter. Za organizacija vašeg vremena brine se sasvim solidan organizer u telefonu, a ukoliko ste lijeni pisati umjesto bilješki u kalendar je moguće unositi i zvučne zapise.

Dopisivanju na telefonu nedostaje jedino e-mail klijent, no može se i bez njega. Opcija kreiranja mailing lista za slanje poruka je vrlo korisna. Memorija telefona pohranjuje 100 SMS poruka, a količina spremljenih MMS-ova ovisi o slobodnoj memoriji u telefonu. Prilikom pisanja i čitanja poruka moguće je aktivirati "zoom prikaz" koji uvećava slova na zaslonu kako se ne bi morali naprezati ukoliko imate malo slabiji vid. Ostavite li ovu opciju isključenom čitava poruka od 160 znakova se prikazuje na zaslonu bez potrebe za scroolanjem.

Zaključak

myX-8 nas je stvarno iznenadio. Multimedijalne mogućnosti su na nivou te nimalo ne zaostaje za konkurencijom. Nemojmo zaboraviti i fenomenalan zaslon. Najveća mana ovog telefona ostaju njegova pozamašne dimenzije koje bi mu nekako i lakše oprostili da se radi o telefonu pogonjenom Symbian operativnim sustavom.

Konkurencija

Sony Ericsson S700

Unatoč istim specifikacijama zaslon na Sagemu ima puno kvalitetniji prikaz. Ukoliko vas ne smeta rotiranje telefona SE nudi i e-mail klijent, FM radio te glasovno biranje, a Sagem proširivost memorije.

Pretraga


Forum

Oglasi